Дхаммапада (начален превод) / Дхаммапада: Отец А. Бейкър

Български оригинал Перевод на български

Отец А. Бейкър, 1575-1641, обяснява с тези думи:

#1 в контекст

Нищо и нищо прави нищо. Разберете и имайте предвид тази мистична поговорка, извадена от практиката на аритметиката, където някой като се събира две шифри, казва, както споменах: „Нищо и нищо прави нищо“.

#2 в контекст

Това е състояние на съвършен съюз, което се назовава от някои, състояние на нищо, а от други чрез много причини, състояние на цялост (на тоталност).

#3 в контекст

“Но Духът не е това, не е това“, казва Брихад-Аранияка Упанишад.

#4 в контекст

Сунята идва от санскритски словесен корен, “СЕ”, който има отрицателно значение на празно и положително значение на пълно. Предложението за празнота е намерено в Дхаммапада: „Изпразнете лодката на живота си, човеци“, 369. А също и когато се казва:

#5 в контекст

Когато с ум в тих мир монахът влиза в празната си къща, тогава той изпитва неземната радост от гледането на светлината на Истината. 373

#6 в контекст

В 93-ти стих е ясно предложено:

#7 в контекст

Кой може да проследи невидимия път на онзи, който се рее в небето на освобождението, безкрайната Пустота без начало, чиито страсти са мир и над когото удоволствията нямат власт?

#8 в контекст

Когато Дхаммапада е била компилирана, вероятно през третия век преди Христа, може би са били използвани няколко идеи, общи за индийската мисъл, а оригиналните стихове на Дхаммапада на свой ред са намерили своето място в индийските писания. Ако изберем няколко стиха от Хитопадеса, можем да открием духа на нежна ирония и мъдрост, намерен в някои стихове на Дхаммапада:

#9 в контекст

От каква полза са думи на мъдрост за онзи, който е неразумен? От каква полза е лампата за човека, който е сляп?

#10 в контекст

Чуйте същността на хиляди свещени книги: да помагаш на другите е добродетел: да нараняваш другите е грях.

#11 в контекст

Човек се издига или спуска със собствените си действия: като строител на стена или като копач на кладенец.

#12 в контекст

Човекът с тесен мироглед мисли и казва: “Този е един от нас; този не е, той е непознат. За човека с благородна душа цялото човечество обаче е едно семейство “.

#13 в контекст

А че духът на Дхаммапада е духът на Буда, се приема както от неговите последователи, така и от учените. Буда иска да спрем колелото на ставане, за да можем да си починем в центъра на Битието (Съществуването). Той иска да следваме средния Път, който е пътят на Бхагавад Гита, и да осъзнаем напълно четирите велики истини и по този начин да започнем да следваме великия Път. Неговото послание е послание на живота, на живота тук и сега, точно в този момент, така че всеки момент от нашия живот е напредък по пътя на съвършенството. Що се отнася до метафизичните въпроси, той мълчи, предлагайки метафизическия факт, че Върховният е отвъд думите. На въпроса дали човек живее след смъртта, той също би могъл да даде отговорът, на един от последователите си:

#14 в контекст

Ние не знаем дали той е тялото, или в тялото, или е различен от тялото, докато е жив: как можем да разберем дали след смъртта на тялото той е мъртъв?

#15 в контекст

Буда иска от нас да почувстваме спешност при решаването на нашия духовен проблем и да използваме причината си за решението на моралния си проблем. Има стара индийска молитва, която може да бъде универсална молитва за човека:

#16 в контекст

Нека злият човек стане добър и нека добрият човек има мир. Нека този, който има мир, да стане свободен, а който е свободен, да направи другите свободни.

#17 в контекст

Стих от Дхаммапада изразява това чувство за спешност:

#18 в контекст

Как може да има смях, как да има удоволствие, когато целият свят гори? Когато си в дълбока тъмнина, няма ли да попиташ за лампа? 146

#19 в контекст

Дхаммапада е лампа. Нека помислим за първите два стиха, които ни казват, че ако човек има чист ум, радостта го следва, но ако той има нечист ум, страданието го следва. Духът на тези стихове е предложен в Майтри Упанишад:

#20 в контекст

Самсара, превъплъщението на живота, се случва в съзнанието на човека. Следователно нека човек поддържа ума чист, защото това, което човек мисли, той става: това е тайната на Вечността.

#21 в контекст

Думите на санскрит, започващи това изречение, могат да бъдат девиз за книга по психология: Cittam eva hi Samsaram, от санскрит - “Умът е Самсара”. Всеки момент от нашия живот е нов живот и стара смърт: ние умираме в минало, което вече го няма, и живеем в бъдеще, което идва, и по този начин животът ни на тази земя е вечна трансмиграция (превъплъщение).

#22 в контекст

Пътят, даден от Буда, е път от осем етапа, а осемте етапа са осем съвършенства. От мелодии и хармонии по време на пътуването стигаме до тишината на Нирвана.

#23 в контекст

Майтри Упанишад казва:

#24 в контекст

Звукът на Браман е ОМ. В края на ОМ настъпва тишина. Това е тишина на радост. Това е краят на пътуването, където страхът и скръбта вече не са: постоянен, неподвижен, никога не падащ, вечен, безсмъртен.

#25 в контекст

За да достигнете Висшето, помислете с обожание за звука и тишината на Браман. Защото е казано: „Бог е звук и мълчание. Казва се ОМ. Следователно постигнете съзерцание - съзерцание в мълчание върху него “.

#26 в контекст

Първите стихове на Дхаммапада ни показват началото на Пътя. В тези стихове е даден закон на духовната гравитация с възвишена семплост. Чистият ум дава възможност да имаме правилни възгледи, първият етап от Пътя. Чистият ум е като ясно огледало, което отразява нещата, но не отнема нищо и ги вижда под една и съща светлина. Този чист ум е изразен с думите на Кришна: “Аз съм един и същ към всички същества, и моята любов винаги е една”. 9.29

#27 в контекст

В думите на Исус се предлага: „Ако някой чуе думите Ми и не им вярва, аз не го осъждам“. Йоан 12.47

#28 в контекст

Ако попитаме, какво е правилно?, можем да отговорим с думите на Дхаммапада:

#29 в контекст

Парфюмът на цветята не се пренася срещу вятъра, нито дори парфюмът на сандалово дърво, на розов залив, или на ясмин; но парфюмът на добродетелността, пътува срещу вятъра и достига до краищата на света. 54

#30 в контекст

На първия етап по Пътя намираме и четирите добродетели, чийто парфюм „достига до краищата на света“, четирите велики добродетели на будизма и наистина на цялата духовна религия или хуманизма: Майтри, Каруна, Мудита, Упекша. Майтри на Пали, е дружелюбност, добра воля, доброжелателност, любов, доброта към всички. Каруна е състрадание, съжаление, скръб за страданията на всички. Мудита е радост в доброто на всички. Упекша е прошка, с пренебрегване на грешките на всички. Тези добродетели помагат на човека да влезе в Пътя и са негови големи приятели на пътешествието му.

#31 в контекст

"Правилните възгледи" са чиста визия на четирите велики истини.

#32 в контекст

Вторият етап е правилна решителност. Виждаме звездата над Пътя на съвършенството и решаваме да следваме звездата, като си спомняме думите на Упанишад: "Човек идва с неговите действия до края на неговата решителност ". Тъй като духовният живот е един, думите на Исус могат да бъдат цитирани:„ Никой човек, който е сложил ръка на плуга и е погледнал назад, не е годен за Божието царство. "

#33 в контекст

Третият етап са правилни думи. Бхагавад Гита казва:

#34 в контекст

Думи, които дават мир, думи, които са добри, красиви и верни, както и четенето на свещени книги: това е хармонията на думите. БГ 17.15

#35 в контекст

И Дхамапада ни казва: “По-добре от хиляда безполезни думи е една-единствена дума, която дава мир".

#36 в контекст

Буда определя правилните думи като„ думи в точното време, истински, печеливши и любезни”. Идеалът на истината е абсолютен. Само истината може да спаси човека.

#37 в контекст

Четвъртият етап е правилно действие. Това е Карма Йога в Бхагавад Гита: добра и чиста работа като принос за любов. Това ще изпълни индийския стих на мъдростта:

#38 в контекст

Чуйте същността на хиляди свещени книги: Да помагаш на другите е добродетел; да нараняваш другите е грях.

#39 в контекст

Това възвишените думи на Исус: „Правете добро на онези, които ви мразят".

#40 в контекст

Петият етап е правилното средство за подпомагане на живота или правилната прехрана.

#41 в контекст

Човекът, който следва Дхамма наБуда, или всъщност Дхамма-та на великите духовни водачи, не може да изкарва прехраната си, като работи за производството и използването на неща, които са безполезни, вредни или зли. Само вътрешната светлина и духовният героизъм могат да помогнат на човека в неговото морално издигане.

#42 в контекст

Минутку...