Дхаммапада (начален превод) / Дхаммапада: Седмият

Български оригинал Перевод на български

Седмият етап е правилната памет, правилната внимателност. Това е постоянно помнене на Пътя, една тиха бдителност на живота.

#1

Това е възхвалявано във втората глава на Дхаммапада в „Пътят на Безсмъртието“ и предлагано в тринадесета глава: „Повдигни се! Бди. Запомни и не Забравяй”.

#2

Исус казва: „Бдете и се молете“. Св. Йоан Кръстни говори за „мълчание и работа“. В нашия мрак си спомняме думите на Исаия:

#3

11. Страже, какво остава от нощта? Страже, какво остава от нощта?

#4

12. Стражът отговаря: „Утрото идва, но след това нощ. Ако искате да попитате, попитайте; върнете се отново. " Исая 21:11-12

#5

Духовният път е наблюдение, питане и завръщане.

#6

Последният от осемте вълни на духовен живот, които ни пренасят на другия бряг, се нарича Самадхи, общение (причастие). Това е последното общение на крайното с Безкрайното, краят на пътуването, споменат в Дхаммапада: “Пътешественикът е достигнал края на пътуването.” 90

#7

Думата САМ-А-ДХИ Идва от корена ДХА, което означава да се държи на място. С префикса САМ (от санскрит “заедно”) и А, Самадхи предлага съюз, общение: съюз с Браман от Упанишадите, съюз с Бог на християнските мистици, съюз с Нирвана на Буда.

#8

Четирите етапа на Самадхи, споменати в будистките писания, ни напомнят за четирите етапа на молитвата на Света Тереза. Първият етап на Самадхи е чиста мисъл, памет и медитация, и е последван със спиране на мисълта, съзерцание. В тези два етапа има дълбоко съзнание за радост и мир. В третия етап на будисткия Самадхи, „молитвата за тишина“ на Света Тереза, съзнанието за радост, което е общо за първите два етапа, изчезва; но все още има съзнание за мир, остатък от съзнанието на “Аз” във времето. Тежестта на егото на този етап е много лека, но все още е с човека; докато в последния четвърти етап се постигне НИРВАНА, бремето на егото, бремето на живота, е паднало завинаги и човекът е свободен:

#9

Пътникът е стигнал до края на пътешествието! В свободата на Безкрайността той е свободен от всякакви тъги, оковите, които са го вързали, се изхвърлят и изгарящата треска на живота престава

#10

Дхаммапада 90

#11

Посланието на Буда е в Дхаммапада и изслушването на това послание е радост:

#12

Също както езеро, което е чисто, и мирно и дълбоко, така става душата на мъдрия човек, когато чуе думите на ДХАММА. Дхаммапада 82

#13

А думите на Дхамма са думи на Истината.

#14

Посланието на Буда е послание на радостта. Намерил съкровище, иска да следваме пътя, който води до съкровището, което е открил. Той казва на човека, че е в дълбока тъмнина, но също така му казва, че има път, който води към светлината. Той иска от нас да се повдигнем от мечтания живот във висш живот, където човек обича и не мрази, където човек помага и не наранява. Неговият призив е универсален, тъй като той апелира към разума и към универсалното във всички нас: „Вие сте тези, които трябва да положат усилията. Великите от миналото само показват пътя “. Той постига върховна хармония на визията и мъдростта, като поставя духовната истина на решаващия тест за опит; и само опитът може да задоволи ума на съвременния човек. Той иска да бдим, да сме будни, иска да търсим и да намираме.

#15

В Дхаммапада можем да чуем гласа на Буда. Това Евангелие на светлината и любовта е сред най-големите духовни творби на човека. Всеки стих е като малка звезда и целият има сиянието на Вечността.

#16

ХУАН МАСКАРÓ

#17

Комбъртън, Кеймбридж

#18

Декември 1971

#19

Минутку...